Höstens utgivning 2026 från Romanus & Selling
Hösten 2026 bjuder på stark, angelägen läsning – från psykologisk spänning och historiska öden till skarpa samtidsröster. Vi väntar också besök från våra Isländska författare och vänner Ragnar Jónasson och Katrín Jakobsdóttir som i år är inbjudna till Bokmässan i Göteborg.
Slå rot av Amanda Rudelius
Utgivningsdag 2026-08-19

I en jaktstuga i Värmlands skogar försöker Aino bygga upp ett nytt liv efter en livsfarlig, destruktiv relation. Tallarna och granarna blir hennes beskydd. Men den nyfunna ensamheten är fylld av minnen och rädsla, och en natur som både bär och prövar henne.
I mötet med grannarna Berta och Dan, som vigt sina liv åt att försöka skydda träden och de arter som hotas att dö ut, dras Aino in i en kamp om skogen, om överlevnad och om rätten att få finnas. Samtidigt måste hon förbli gömd för att hålla sig säker. När skogsmaskinerna bryter tystnaden och närmar sig jaktstugan rivs hennes sköra trygghet itu. Kommer han att hitta henne?
Amanda Rudelius debut är en intensiv relationsroman om läkande och mod, och om att återta makten över sitt liv.

Amanda Rudelius studerar naturvårdsbiologi vid Högskolan i Halmstad. På fritiden är hon gärna i skogen med vänner och letar efter hotade arter, ett intresse som väcktes på en folkhögskola i Nordvärmland. Hon har tilldelats stipendiet till Lars Gustafsson minne och nominerats till Lilla Augustpriset för dikten ”Det drunknar en sjöjungfru i grannens pool”. Slå rot är hennes debutroman.
Mediekontakt: Veronica Buchschatz, veronica.buchschatz@bonnierforlagen.se
Den fjärde väninnan av Helena Thorfinn
Utgivningsdag: 2026-08-19

Tre unga kvinnors vägar korsas i studentlivets Lund i slutet av 80-talet. De binds samman av sin fascination för Karen Blixen och av en längtan till något mer storslaget. Tillsammans sluter de med inspiration från Blixen en pakt om att alltid finnas där för varandra och söka äventyret. Knappt fyrtio år senare sitter Denise i sitt stenhus på ön Malu utanför Kenyas kust och väntar – inte bara på väninnorna som är på väg från Sverige, utan också på det förflutna som håller på att komma ifatt dem. Hemligheterna de dolde, löftena de gav och skuggan från äventyren faller tungt över dem och binder dem till varandra och till ön. Frågan är om de lyckas ta sig därifrån.
Den fjärde väninnan är en rik roman som borrar djupt i vänskap, litteraturens förtrollande kraft och drömmen om ett större liv.

Helena Thorfinn arbetade länge som journalist på några av landets största redaktioner innan hon började jobba internationellt med mänskliga rättigheter för bland annat Sida och Rädda Barnen. I början av millenniet var hon stationerad på Svenska Ambassaden i Bangladesh, där hon hämtade inspiration till debutromanen Innan floden tar oss (2012) och till Den som går på tigerstigar (2017). Hon har även skrivit I munkens skugga (2022). Nya romanen Den fjärde väninnan utspelar sig i hennes hemstad Lund, och vid swahilikusten i Kenya.
Mediekontakt: Magdalena Höglund, magdalena@highlandpr.se
Dom kallar oss kulturtanter av Lisa Boda
Utgivningsdag: 2026-09-02

Vem är hon egentligen – kulturtanten? Hon ömsom hånas ömsom hyllas, men faktum kvarstår: utan kulturtanterna – inget svenskt kulturliv. De är drivande kulturkonsumenter, ibland också arrangörer, som prioriterar teater, konst och litteratur. Begreppet kulturtant har kommit att symbolisera en livsstil och ibland en specifik, färgstark klädstil. Men vilka döljer sig bakom stereotypen? Journalisten Lisa Boda nyanserar bilden genom intervjuer varvade med historiska tillbakablickar och samtidsanalys. Och med en angelägen farhåga som drivkraft: Är kulturtanten som vi känner henne en utdöende art, eller finns det hopp om återväxt?
Dom kallar oss kulturtanter är en oundgänglig bok både för den som ser sig själv som en kulturtant och för den som önskar bli en.

Lisa Boda är journalist och verksam som frilansskribent för dagspress och magasin såsom Tidningen Vi, och som kritiker på DN Kultur. Hon är även lärare på Jakobsbergs folkhögskolas journalistutbildning och författarskola. 2026 debuterar hon som författare med Dom kallar oss kulturtanter.
Mediekontakt: Magdalena Höglund, magdalena@highlandpr.se
Franska sjukhuset av Ragnar Jónasson & Katrín Jakobsdóttir
Översättning Arvid Nordh • Utgivningsdag: 2026-09-16

Februari 1989. En man hittas död på Franska sjukhuset i Fáskrúðsfjörður, en förfallen träbyggnad med en spöklik amtosfär. Sunna, journalist på Morgunblaðið, reser österut för att undersöka fallet. Men ortsborna är ovilliga att tala med henne, och snart börjar hon frukta för sin egen säkerhet – och för dem som står henne närmast.
Efter den hyllade succén med spänningsromanen Reykjavík är Katrín Jakobsdóttir och Ragnar Jónasson tillbaka med en stark uppföljare. Franska sjukhuset var Islands mest sålda bok 2025 och har rosats av kritikerna.

Ragnar Jónasson är en av Islands internationellt mest framgångsrika författare och har sålt fem miljoner exemplar i 36 länder. Mest känd är han för serien om Hulda Hermansdóttir, där senaste boken Hulda utkom på svenska 2025. Tillsammans med Islands före detta statsminister Katrín Jakobsdóttir skrev han 2022 spänningsromanen Reykjavík.
I samband med att uppföljaren Franska sjukhuset utges kommer författarduon till bokmässan i Göteborg. Vill ni boka en intervju i samband med besöket i Göteborg går det bra att kontakta mediekontakt nedan.
Mediekontakt: Veronica Buchschatz, veronica.buchschatz@bonnierforlagen.se
Grå horisont av Rebecka Edgren Aldén
Utgivningsdag: 2026-09-18

En pimpelfiskare befinner sig ensam ute på skärgårdsisen när en flicka kommer rusande emot honom i panik ur dimmorna, barfota och vitklädd. Hon är Mirakelflickan – den enda som överlevt skräckkällaren där en psykopat hållit flera barn fångna. Tjugonio år senare är hon tillbaka på platsen. Nu en författare, för första gången redo att närma sig sanningen om sin egen historia.
Samtidigt befinner sig sjöräddaren Annika under stor press. Julen står för dörren och ställer hennes relation med Jens på sin spets. Var det fel att flytta ihop? Och när en utryckning förvandlas till en livsfarlig situation tvivlar hon på om hon någonsin kommer att ge sig ut på uppdrag igen. Grå horisont är den femte delen i Rebecka Edgren Aldéns hyllade spänningsserie Sjöräddarna.

Rebecka Edgren Aldén debuterade som författare 2009 med debattboken Skriet från kärnfamiljen, tillsammans med Tinni Ernsjöö Rappe. 2015 utkom Den åttonde dödssynden och sedan dess har hon skrivit ett antal psykologiska thrillers. Med Svarta segel (2022) inledde hon sin spänningsserie Sjöräddarna som utspelar sig i Stockholms vackra skärgård, där hon själv har tillbringat många somrar som seglare. Här får man följa ett sjöräddarteam som blir inblandat i olika brott.
Mediekontakt: Veronica Buchschatz, veronica.buchschatz@bonnierforlagen.se
Döda vinkeln av Pernilla Ericson
Utgivningsdag: 2026-09-28

Krimreportern Rakel Bild slungas ut i fritt fall när ett direktsänt haveri krossar både hennes karriär och hennes kärleksrelation. Kort därpå mördas en av hennes viktigaste källor i en trappuppgång vid Odenplan och i jakten på mördaren dras Rakel in i Stockholms dolda maktspel där finanselitens hemligheter och gängkriminalitet flätas samman. Spåren leder från exklusiva kretsar till skumma bakgator och sexklubbar. Men ju närmare sanningen Rakel kommer, desto tydligare blir det att hon själv är en bricka i ett spel som hon inte kontrollerar – och att någon vill tysta henne för gott.
Döda vinkeln är första delen i Pernilla Ericsons nya serie Skuggzon Stockholm. En nervkittlande samtidsthriller om statusjakt och mörka drifter – och priset för att vilja avslöja sanningen.

Pernilla Ericson är journalist och deckarförfattare. Hon debuterade 2016 med den första boken i Erla-serien med kriminalinspektör Liv Kaspi i centrum. Sedan följde 300 grader, Släcka liv, Törstdöden och Dränkta spår i serien om Lilly Hed, utredare vid Nynäshamspolisen. I nya högaktuella serien Skuggzon Stockholm möter vi den prisbelönta kriminalreporter Rakel Bild.
Mediekontakt: Vilhelm Hanzén, vilhelm@gulpr.se
Rackarland av Lina Nordquist
Utgivningsdag: 2026-10-15

Året är 1858 och midvintertjälen når flera meter djupt. Snön vräker ner över Hälsingeskogarna när Ajelika Gulliksdotter tvingas fly och lämna allt bakom sig. Hon förklär sig i en död mans kläder och blir Aje Gullikson. Fasa och saknad går dock inte att gömma sig från. Hur länge kan hon fly, innan det förflutna hinner i kapp henne?
Genom umbäranden och skoningslös köld söker Ajelika efter sin förlorade syster och rätten att själv få styra sitt liv. Rackarland är en berättelse om överlevnad och om en kvinnas mod i det mörkaste av Hälsingland, ett landskap som var beryktat för att vara upproriskt, våldsamt och fördärvat.
Efter succéerna med Dit du går, följer jag och Tigerkakshjärta är Lina Nordquist tillbaka med ännu en drabbande historisk roman.

Lina Nordquist är docent i fysiologi och diabetesforskare, men tjänstgör för närvarande som riksdagsledamot. Hon är uppvuxen i Hälsingland och bor med familj i Uppsala. Rackarland är hennes fjärde roman efter Tigerkakshjärta, Livet innan du dör och Dit du går, följer jag som blev Årets Bok 2022 och som översatts till elva språk.
Mediekontakt: Veronica Buchschatz, veronica.buchschatz@bonnierforlagen.se
Gå i eld av Johanna Mo
Utgivningsdag: 2026-11-02

Under en valborgshelg på Öland samlas sex främlingar på en nedgången gård. De hoppas alla att meditation, målning och samtal i vårsolen ska ge en nystart. Men huset bär på sitt eget mörker och natten efter den stora brasan har en person blivit mördad på gårdsplanen. När polisen kommer till platsen och inleder sina förhör dröjer det inte länge innan fasaderna börjar spricka. Vem talar sanning och vem är beredd att gå genom eld för att nå sitt mål?
Gå i eld är en suggestiv spänningsroman om att förlora fotfästet och inte kunna resa sig innan mörkret slukar allt. Det är den andra delen i bästsäljande deckarförfattaren Johanna Mos spänningsserie Ölandsmörkret efter Där ljuset är.

Johanna Mo är uppvuxen i Kalmar men bor numera i Stockholm. 2020–2024 utkom hon med fem böcker i serien Ölandsbrotten om polisutredare Hanna Duncker. Fast förankrad i den öländska myllan har Johanna Mo tagit med sig sitt framgångsrika spänningsrecept till Ölandsmörkret – en serie psykologiska spänningsromaner som kretsar kring familjeband och nära relationer och utspelar sig vid stora högtider.
Mediekontakt: Veronica Buchschatz, veronica.buchschatz@bonnierforlagen.se
